
Zuid Sulawesi: Land en strand van de trotse Bugis
-
Bijzondere Bugis cultuur
-
Traditionele bouw Phisini schepen
-
Sawa wandeling
-
Aanschouw lokale zoutwinning
-
Poederwit strand
-
Snorkelen Bira
Deze trip brengt je naar het land en strand van de trotse Bugis, beroemde zeevaarders. Bewonder de kleurrijke Bugis huizen en de traditionele houten zeilboten. Wandel door de velden, langs theeplantages en koel af bij watervallen. Geniet aan het poederwitte strand van Bira en zie hoe zout wordt gewonnen uit zeewater.

Het trotse Bugis volk
De Bugis vormen tweederde van de bevolking van de provincie Zuid Sulawesi. Van oudsher zijn het uitstekende zeevaarders, handelaars die zelfs tot de noordelijke kust van Australië zeilden. Het machtige Bugis koninkrijk vormde voor de VOC geduchte concurrentie op de kostbare specerijenhandel. De Bugis zijn van oudsher erg trots en onafhankelijk. Dit heeft in het verleden dan ook voor menig opstand gezorgd, de laatste in de jaren vijftig tegen de Indonesische centrale overheid. Deze bouwsteen brengt je naar het land van het trotse Bugis volk.Wandeling in groen Malino
In Malino kun je prachtige wandelingen maken door de velden. Rijst, koffie, katoen en suikerriet zijn de belangrijkste agrarische producten. Je ziet de traditionele Bugis huizen. Een waterval zorgt voor verkoeling. Een mooie route door de sawa’s brengt je naar Kajang, een traditioneel dorpje, waar men hetzelfde leeft als honderd jaar geleden.De kust van Bira
Aan het poederwitte strand van Bira kun je genieten van zon en zee. Koop lokale lekkernijen en picknick op het strand. Loop naar de grotten waar zwarte makaken apen zich schuilhouden. Met een bootje maak je een snorkelexcursieEen mooie route langs de kust brengt je naar de scheepswerven waar de Phisini boten worden gebouwd. Het zout winnen uit zeewater is een andere inkomstenbron voor de Bugis.
Reisschema
Dag 1: Makassar - Malino
Dag 2: Malino - Kajang - Bira, wandeling
Dag 3: Bira, boot(snorkel)trip
Dag 4: Bira - Bantaeng - Makassar
Dag 5: Makassar - volgende bestemming
Deze bouwsteen kan worden geïntegreerd met de bouwsteen Zuid Sulawesi: Traditionele cultuur in Tana Toraja, zodat er een ‘rondje Zuid Sulawesi’ ontstaat.

Dag 1: De theeplantages en rijstvelden van Malino
In ongeveer twee uur rij je naar Malino, een bergplaatsje in de groene heuvels. Het ligt op een hoogte van 800-1000 meter, waardoor het een lekker fris klimaat is voor een lichte trekking. De bergen Lompobatang en Bawakaraeng vormen het decor. Lopend langs rijstvelden, gewassen en fruit laat je gids zien wat er verbouwd wordt op deze vruchtbare grond, zoals bijvoorbeeld de passievrucht. De Buginese bevolkingsgroep van het vroegere koninkrijk Gowa bewonen het gebied. Je kunt twee hele oude traditionele Buginese woningen bekijken. Het is een relaxte wandeling met kleine hoogteverschilletjes over een goed begaanbaar pad en smalle weggetjes. Bij een waterval kun je een verfrissende duik nemen. Je luncht in bamboehutjes boven een visvijver. In de namiddag (of de volgende morgen) rij je met de auto naar de enige theeplantage van Sulawesi. Vrouwen met weide bamboehoeden op tegen de felle zon, plukken vliegensvlug de theeblaadjes. Ze worden betaald per volle mand die ze op hun rug dragen. Je kunt ook de markt bezoeken.Je slaapt in een oud historisch hotel, waar vroeger veel belangrijke politieke besprekingen zijn gehouden.
Dag 2: Terug naar de natuur bij de traditionele Kajang
Het eerste deel van de route Malino naar Bira gaat door het bergachtige binnenland, waar de frisgroene rijstvelden, de sawa’s, prachtige plaatjes opleveren. Afhankelijk van het seizoen kun je stoppen om te zien hoe men rijst plant of juist oogst. Is de rijst bijna klaar om geoogst te worden, dan staan de velden vol met in elkaar geknutselde vogelverschrikkers en lijnen vol plastic zakken als vlaggen. Je bezoekt het traditionele gebied van de Kajang. Deze bevolkingsgroep leeft nog grotendeels in harmonie met de natuur. Ze dragen bijvoorbeeld zwarte kleding die ze zelf gesponnen hebben en daarna op een weefraam stof van hebben gemaakt. Met je gids wandel je door het dorp en bezoek je een van de huizen. Men streeft er naar hetzelfde te leven als hun voorouders, moderne ontwikkelingen worden niet toegestaan in het dorp. Het laatste stukje rij je langs de kust, en je rijdt langs de enige rubberplantage van Sulawesi, voordat je aankomt in het kustplaatsje Bira. Je slaapt in een heel fijn hotelletje, pal aan het poederwitte Bara strand. Je hebt je eigen bungalow en er is een eenvoudig open lucht restaurantje. Omdat het even buiten is Bira gelegen, komen de locale dagtoeristen hier bijna niet en heb je echt het strand voor jezelf.
Dag 3: Snorkelen bij bounty eilandje nabij Bira
’s Ochtends vaar je naar een eilandje voor de kust, waar je mooi kunt snorkelen. Je gids zorgt voor een echte bounty eiland lunch: je drinkt kelapa muda, verse jonge kokosnoot, en de vers gevangen vis wordt voor je neus gebarbecued op het strand! Voel je even Robinson Crusoë. In het begin van de middag ben je weer terug bij het hotel. Vlakbij zijn grotten waar je naar toe kunt wandelen om zwarte makaken apen te zien. Je kunt lekker zwemmen en snorkelen of een boekje lezen op het strand, een goed begin van je vakantie.
Dag 4: De Phisini schepen van de trotse Bugis
Vandaag een mooie route via de zuidelijke kustweg, langs kokos- en lontarpalmen. De Bugis zijn beroemde zeevaarders. Hun handelsvaart bracht hen zelfs vijfhonderd jaar geleden al tot aan de noordkust van Australië – een route berucht om vele tornados. Ze stonden echter ook te boek als zeepiraten! Voor Bulukumba kun je zien hoe deze traditionele schepen, de Phisini, worden gebouwd. Van kleinere vissersboten tot grotere zeewaardige vrachtboten, alles wordt hier gebouwd volgens eeuwenoude technieken. Van sommige boten staat alleen het geraamte nog maar, anderen krijgen hun laatste laagje verf. In het droge seizoen (ongeveer van april tot november) kun je bij Allu zien hoe ‘garam’, zout, wordt gewonnen uit zeewater. Bij Bantaeng zoek je de koelte op bij de waterval, die er voor zorgt dat het gebied rondom het hele jaar door opvallend groen blijft. Je slaapt weer in je comfortabele hotel in Makassar, waar je op het houten steigerterras kunt genieten van de zonsondergang.Dag 5: Terug in Makassar
Na het ontbijt eindigt deze bouwsteen. Je kunt doorgaan met de bouwsteen Zuid Sulawesi of het vliegtuig naar je volgende bestemming nemen.
In Molino slaap je in een historisch hotel. Het hotel heeft de tand des tijds echter niet heel goed doorstaan, de inrichting is dan ook echt ‘historisch’ te noemen. In Bira heb je een nieuwe, stenen bungalow aan het strand. In Makassar slaap je in een luxe hotel vlakbij de boulevard. Het hotel heeft een zwembad en een restaurant op palen. Je slaap in de deluxe kamer. Het is mogelijk om een upgrade aan te vragen. Je slaapt dan in een romantische houten cottage op palen in zee.
Vervoer:
Gedurende de reis op het vasteland heb je een eigen auto of busje met chauffeur en Engels sprekende gids ter beschikking.

Dag 2: Malino - Kajang - Bira, wandeling
Dag 3: Bira, boot(snorkel)trip
Dag 4: Bira - Bantaeng - Makassar
Dag 5: Makassar - volgende bestemming

| 1 persoon | 2 personen | 3 personen | 4 personen | 5 personen | 6 personen | |
| € 739,- p.p. | € 374,- p.p. | € 290,- p.p. | € 270,- p.p. | € 240,- p.p. | € 235,- p.p. | |
Inclusief:
- 4 overnachtingen met ontbijt
- Prive vervoer met chauffeur
- Bootcharter voor snorkeltrip
- Lunch tijdens snorkeltrip
- Lunch in Malino
- Entree/donatie te Kajang, theeplantage en Bugis huizen
Exclusief:
- Internationale en binnenlandse vluchten
- Overige entreegelden, donaties en fooien
- Overige maaltijden
- Huur van snorkels
Andere reizigers boekten ook:


"We hebben een fantastische reis gehad, het was echt heel erg mooi. Alles liep vlekkeloos. Het varieerde van goede accommodaties tot echt heel eenvoudig en lokaal, en dat was precies wat we wilden. Wat er op deze reis echt positief voor ons uitsprong was het onder de mensen zijn. Bijvoorbeeld toen we gingen koken in Makassar, maar we hebben ook een paar keer bij gidsen thuis gegeten. Als grote Nederlander viel ik wel erg op in die kleine dorpjes! Af en toe was er wel een grote afstand te overbruggen, dan is het fijn dat je je eigen chauffeur hebt. De twee daagse trekking was een heerlijke afwisseling, lekker buiten zijn en door kleine dorpjes lopen. De Toraja cultuur vonden we heel bijzonder. We vonden het erg leuk dat we telkens andere, lokale gidsen hadden, die echt uit het betreffende gebied kwamen. In Toraja konden we daardoor tijdens de ceremonie bij de familie van de gids zitten en mee-eten. Wat we ook erg leuk vonden waren de boottochten over het Tempe meer en over het Poso meer, waar we ook weer mensen thuis bezochten. Bij Poso was het ook lekker om een stuk per boot in plaats van per auto te gaan, dan neem ik de eenvoudige accommodatie op de koop toe. De trip naar de megalieten in de Bada vallei vonden we ook fantastisch. We hadden wederom een goede gids én een lokale man die het pad uithakte en onderweg in een kokosboom klom om voor ons een kokosnoot uit de boom te halen! Ook de Tarsiers in het bos bij Tangkoko waren erg leuk. We zijn onze reis geëindigd in een luxere accommodatie op Bunaken en hier hebben we nog een aantal duiken gemaakt."
Deze reactie hoort bij: